Island 2014

Hlavní stránka

Island 2014

VideoIslandFotogalerie

Film
čoudíci u Mývatnu
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film
Island
Film


27.6.2014 – 14.4.2014

Účastnící výletu.
David + Nina (známí z Kostariky a organizátoři akce), Mirek-já a Ivanka

Moc hezká tradice? (od pruvodce na ledovci)
Všude vidíme ovečky jak se pasou tak nějak bez kontroly, svobodně bez ohrad a tak. Ale před zimou se pudově stahují do údolí .. A před začátkem zimy vyjdou lidi z vesnic do hor pozbíraty ty co tam zabloudili, nebo se jim nechtělo domu. Pak je shormáždí (ovečky) v nějaké vesnici a tam si je podle značek rozeberou, je jedno kdo je našel, a pak si rozeberou i dcery a syny, domluví sňatky a je velká veselice .. hezké...


Hláška z průvodce

Za hezkého počasí můžete vidět …. (tak začíná většinou každá kapitola v průvodci po Islandu) - to zní jak Americký návod na sušičku - pozor na domácí mazlíčky.

Počasí
Nám hlavně pršelo a foukalo. Moc k vidění nebylo. Ani Islanďané se neshodli, jestli máme normální počasí, nebo že to léto je divnější než obvykle. Ale fotky nás usvědčují, že první dva a poslední den bylo hezky a pak by se dalo ve 13-ti dnech dát po kouskách cca 6 hodin hezkého počasí
Když se ti nelíbí počasí, počkej 5 minut … (nápis na nějakém tričku)
Teplota v létě by měla být kolem15st C. No my je máme kolem 8, ale i 15st jsme zažili.

Vodopády
Nepočítaně, 1 2 ty říčky z ledovců ani nemají jméno. Prostě to jen steče nějakou trhlinou a je z toho aspoň vodopádek.

Jména lidiček
Taky jednoduché, každý je po otci, pak jestli je syn nebo dcera a na začátku své křestní jméno. Takže mé děti se jmenují
Vojta Mirekssonn
Kristýna Mireksdóttir

Jazyk
Nejsou moc kreativní, většinou popis místa a nějaké to rozlišení, například
Reykja = kouřící, Vík = zátoka,. Reykavík. Někdy dojde fantazie a je to jen Vík, město na jihu kde je nejvíc srážkek. No a kde na Islandu neprší.
Húsa = domy, Vík = zátoka . Husavík
Hraun = láva
staður = místo,
sandur = písek
viti = maják
vatn = voda. Jezero
áin = řeka
foss = vodopád
kirkja = kostel

Lidičky
Je jich tam jen 300 000 a z toho 200 000 v  Reykavíku, takže potkáváš jen turisty, hlavně na jihu, ale na severu a zvláště ve vnitrozemí jseš docela opuštěnej.
Místní jsou v menšině, je jich tak málo . Rozpoznávací znaky. Turista Evropan – kvalitní outdoor oblečení, Turista asiat – asiat, Islandský výletník – pletený svetr :-)
Ale jednu fotku mám.

Foto
No nějak jsme nafotili cca 2000 fotek, smáznul jsem to na 500 pak jsem měl pocit že jsem smáznul nějaké klenoty, obnovil na 2 000 a znovu promazal a skončil jsem na 400 . Ale žádné nadšeni. Bylo tam fajn, jen jsem asi neměl to správný oko a počasí moc nepřálo. No hlavně že je to v hlavě.
Tak snad jen se mrknout na výběr, nebo na panoramatický fotky.

Panoramaticke fotky

Nebo o pokus o časosběrné snímky Geyzír a plouvocí ledovce v
Jokulsárlón.

Dobrodruzi
No my byli fakt jako výletníci, moc jsme toho proti očekávání nenachodily. Ale obdivuji ty na kole co jedou v dešti a větru, komplet výbava, stan, …. a večer do zmoklého stanu a ráno zase dál, ..

Ubytování
Ubytování v ubytkách se musí domlouvat na léto už v únor a to již booking hlásí 70% obsazenost a někde to nejde vůbec.
Super je to volné ubytování se stany, tedy jen pro výběr místa. Krásná místa pod vodopády, …. Prý si můžeš postavit stan kde chceš – příroda patří všem ( no nevím zda to pletí i dnes). Jen se zeptej farmáře zda tam nejsou hnízda s ptáky. Ochranu přírody berou vážně. Ale i tábořišť se sociálkou je spousta, na super místech.

Ceny
Děsný, asi nejdražší v Evropě. Podle spolucestovatelů Davida a Niny kam se hrabe Švýcarsko.
Kurz cca 1EUR = 150 ISK, tedy cca 1 000 ISK =  177 CZK. Jídlo pod 3 000 ISK skoro neseženeš
Ale většina turistických cílů není zpoplatněno, parkování mimo Reykavík zadarmo, toalety zadarmo, ..

Cesta
Okružní silnice 1 cca 1 339 km asfalt z 90%, zbytek různě. My najeli 4 000 km. Asi jsme někde zabloudili :-)
Brodění říček asi 4 brody, v pohodě, asi malý průtok vody.
Zpestření předposlední den jízdy vnitrozemím kdy jsme dost osamocenímracích zjistili, že v terénu spotřeba neúměrně roste a my nemáme benzínu na rozdávání, Nakonec jsme zrychlili, silnice se zlepšila a dojeli jsme v pohodě až do Reykavíku.

Ledovce
Jsou špinavé, ale prý máme štěstí, že prší, jsou modré. Kdyby svítilo sluníčko, budou jen nudně křišťálové …

Den a noc
Na severu byl 22 hodinový den a ty dvě noční hodiny bylo slunce tak nízko pod horizontem že byl pořád den

Sopky
Tak těch je tam spoustu, většinou s nevyslovitelným jménem (to je ale na Islandu všechno) a spí ..

Muzea
Stačí sebrat pár věcí z půdy a od sousedů, dát to do veřejné místnosti a je z toho muzeum

Geotermální elektrárny
Nepovedlo se nám žádnou navštívit, jen jednu vodní. Ale geotermální jsme viděli nejstarší na Islandu a také tu největší v Krafle odkud je toto strašidelné video

Papuchalkové
Tak to je český název pro ptáka, celé je to Papuchalk Bělobradý, také se mu říká mořské papoušek, ale je to takový kříženec mezi papouškem a tučňákem

Přesnost popisu trasy
Hrůza, jak potřebuji brýle tak si moc nezapisuji, GPS vypadává takže je těžké to dohledat, .. .Takže tradiční - ať mě prominou místa na která jsem zapoměl, místa kkerá jsem posunul v rámci tentokrát alespoň jen ostrova, …

Poděkování
Díky Davidovi a Nině za organizaci, já jsem se držel zpátky, vím, když něčemu věnuješ čas a připravuješ to a pak ti do toho někdo kecá, radši být zticha. Díky Nině za navigaci a díky Ivance za tipy z průvodců kam se ještě podívat.

0. Den
Kolem poledne odjezd vlakem do Prahy, odlet z Prahy 17:35 pres neoblíbené letiště Charlese de Gaulle. Na něm projížďka autobusem mezi terminály, … hrůza. 23:55 přílet do Keflavíku

1. Den
Před odletem jsem si dal do googlu (kdyby to náhodou četl někdo za třeba 100 let nebo 1 000 000, tak google byl v 2014 nejrozžířenější vyhledávač informací) trasu mezi letištěm a ubytkem a dalo mě to 5 minut autem tak jsem to neřešil. No nevšiml jsem si, že neletíme do Reykjavíku ale do Keflafíku, a to je asi 50km daleko od sebe. První překvapení. Druhé že je v 0:30 světlo jako ve dne. Najdeme autobus a ten nás odveze na místo cca 10min pešky od našeho ubytka. Setkání s Davidem a Ninou. Jdu do sprchy a přemýšlím, jestli smrdí odpad nebo ta voda jako močka. Po dalším zkoumání je to spíš smrad jako pukavec - zápach síry. Voda přímo z termálního pramene. A takové to bude skoro pořád.
V 10:00 jedem pro auto. Při otevření auta se vyvalí děsnej puch. Tipujme si, zda jsou to ponožky, mokré zapařené oblečení, stany, …  Ale asi to bude jako s tou vodou, zase síra.
Je hezké počasí tak vyrážíme na povinný okruh po nej atrakcích Islandu v blízkosti Reykjavíku. Směr jezero Þingvallavatn na místo Þingvellir kde je viditelný zlom mezi Euro a Atlanskou deskou. Dále na oběd do Laugavatn. Pokračujeme k Geysiru. Bohužel již netryská, jen ho umí probudit pro vzácné příležitosti a návštěvy vhozením 40kg mýdla. Asi nejsme důležití :-) Ale cca každých 7 minut tryská menší, cca 70m vysoký. Nefunkční Geysir dal jméno všem dalším gejzítům. Dále k vodopádu Gollfos a pak již stejnou cestou zpět do Reykjavíku. Cestou zkouším řídit své první auto s automatem, bude to v pohodě.

Na tomto okruhu potkáváme spoustu turistů a autobusů, ale zkusit jsme to museli, aby bylo co porovnávat

2. Den
Prohlídka Raykjavíku a jedem podle pobřeží na východ. Přes městečko Eyrarbakki kde je největší věznice na Islandu, ale je malinká, kriminalita na Islandu je skutečně minimální. Pokračujeme mimo hlavní silnice k městečku Selfoss a řízení si zkouší i Ivanka a máme první problém s použitím levé nohy při řízení automatu, naštěstí na opuštěné silnici mezi loukami. Přijíždíme k vodopádu Urridafoss a dále po hlavní silnici 1 cca 10 km východně od Selfossu k ubytku. Nové, hezké, podle booking známka 9,2. Po ubytování jedeme přes Selfoss a Hveragerdi cca 5 km za Hveragerdi. Golfové hřiště a mimo plán zastavujeme a vyrážíme na výlet k 1 2 přírodním termálním koupališťátkům 1 , cca 3,5 km, ale přijde nám to dál. Zpět a večeře v Selfossu.

3. Den
Dál na jihovýchod do vnitrozemí, návštěva vodní elektrárny, Vikingské vesničky a silnicí značeno F (F225) do Landmannalaugar-duhové hory. Cestou cca 3 brody, zvládáme to. Počasí cestou občas deštivé a na místě už jen prší. Dáváme jen kratší okruh, cca 4km, duhové hory v tom počasí moc duhově nevypadají. Zpět F208 k jezeru Hrauneyjalón a po F26 cca 15km na západ k ubytku. Na recepci je vyvěšeno varování, že další cca 3dny bude silná bouře, tím je myšleno déšť a vítr. Blesky tady asi nemají.

4. Den
Z ubytka po F26 a zase kousek F225 kolem jediné vyslovitelné sopky Hekla z které vidíme asi tak 100m výšky z 1 491m. Směr městečko Hella a po silnici 1 na východ k vodopádům Seljalandsfoss. Takových pohledů, na relativně nízké pohoří z které tečou stovky říček bude ještě moc. Prší od rána a docela fouká, ale jedeme k pobřeží na místo Bakkahofn od kud jezdí trajekty na ostrov Vestmannaeyjak kde lze sledovat Papuchalky. Počasí je děsné, vzdáváme to a jedeme zpět na silnici 1  a cca 15km na východ do ubytka Country Hotel Anna kde jsme již kolem 15:00. Je to asi luxus, ale trávíme zbytek dne v pokoji, prší čím dál víc a pokusy o rovnou chůzi v tohle větru jsou odsouzeny k nezdaru.

5. Den
Ráno, déšť. Pokračujeme na východ, vodopád Skógarfoss, vedle muzeum a Vikingská vesnice. Dále útesy Dyrhólaey svatba, .. Prší. Dále na východ přes městečko Vík (tak tady jim došla fantazie a jmenuje se to jen záliv bez nějakého přízviska). Mimochodem místo s největším úhrnem srážek – nekecaj, leje. Krátká zajížďka do takového kaňonku 1 v národním parku Katla. Cestou místo Hrifunes, zae s vodopádkem a blížíme se k ledovci Vatnajokull. První ledovcové jezero, druhé ledovcové jezero z kterého se průlivem pod mostem vyplavují ledovce do moře. Místo se jmenuje Jokulsárlón a taky tady točili dva díly Bonda 007. Dále se jedeme ubytovat na tři noci cca 5km na východ.

6. Den
První den u ledovce. Jedem zpět cca 60km k ledovci  Vatnajokull na místo Skaftafell, docela dost turistů. Jdeme jen takový cca 5 km výlet mimo ledovec 1 2 3.4 5 Na parkovišti Tatra od www.adventura.cz.  Ještě procházka k jinému cípku ledovce.Zpět Jokulsárlón, 1 focení s ledovci 1 2 3 4 a ubytko

7. Den
Druhý den u ledovce. Jedem zpět cca 60km k ledovci  Vatnajokull na místo Skaftafell, ale tentokrát si platíme průvodce na výlet na ledovec. Fakt jen výlet, cca 3 hodiny z toho 1,5hodiny na ledovci. A zase zpět na ubytko za Jokulsárlón

8. Den
Tak se trochu pohneme z místa dále na východ. Městečko Hofn a podle pobřeží na jich do městečka Djúpivogu. A další pokus vidět papuchalky na ostrůvku Papey je zmařen smutkem ve městečku, dva pohřby a na ostrůvek loď nejezdí. Dále na jich, zkratkou průsmykem Oxi po silnici 939. Město Egilsstadir, ubytování a odpoledne po 94 do Bakkagerdi, kde je prý podle National geografic nevím z jakého roku jeden z 25-ti nejhezčích treků na světě. My to bereme jako výletníci, a jen s asi 1,5 hodiny zkoušíme vyfotit Papuchalky.1 Tady oceníte výhody stanování při výběru místa. Hezké tábořiště pod horami v zálivu. Zpět na ubytko v Egilsstadir

9. Den
Krátký výlet autem do Seydisfjodur, městečko v zálivu kam přijíždí trajekty z Norska. Dál k jezeru Mývatn, moc turistů i tady na severu, návštěvu geotermálních čmoudíků odkládáme, ale našel jsem, zatím jen z dálky nejstarší geotermální elektrárnu na Islandu. Ubytko u farmy s krávami. Ještě jedeme k nějakým vyvřelinám, na sopku Hverfjall a do Mývatnu.

10. Den
Pár kilometrů zpět k čmoudíkům 1 2 s dál k vodopádům Dettifos (největší v Evropě) a Selfoss. Dál k Ásbirgy, takový skalní útvar, místo kam jezdí Islanďané a taku spousty Německých důchodců-turistů. Od  Dettifos jede zkratkou po F862 plnou kaluží. Takže co jsem nenapsal, první den u jezera  Þingvallavatn jsme viděli krásně špinavá auta a to naše mělo navoskované i pneumatiky. Tak konečně jsme ho trochu zaprasily, po brodech v Landmannalaugar a následných deštích bylo pořád čisté. Dál do Húsavíku ( pro znalce Hús=dům, Vík= záliv). Na velryby nejedeme a po obědě pokračujeme kolem skleníků do Mývatnu (komáří jezero). Ještě návštěva nejstarší geotermální elektrárny 1. Zase nějaké ty vyvřelinky, jeskyně s teplou vodou a do většího ubytka u Mývatnu. Troška vína a spát.

11. Den
Z Mývatnu kousek na Kraflu, Sopka 1 a největší geotermální elektrárna na Islandu. Strašidelné 1 video a čekání jestli přijde kapitán Nemo. Fakt je to tady jako tajůplný ostrov. Dál pokračujeme kolem sprchy ještě k jezeru Mývatn a dál k vodopádu Godafoss, kde viz wiki (Vodopád Godafoss vstoupil také do dějin Islandu. Kolem roku 1000 zde zákonopravce Þorgeir Ljósvetningagoði rozhodnul o tom, jaké náboženství budou místní obyvatelé vyznávat. Při cestě kolem vodopádu do něj odhodil pohanské rytiny severských bohů a tím ustanovil, že se obyvatelé země stávají křesťanským národem). Dál do Akureyri 1 na oběd a pokračujeme do ubytka u pobřeží v místě Hvammstani. Jedno z mála z televizí, tak můžeme sledovat MS ve fotbale, Německo : Bralizie 7:1.
12. Den
Takovej přejezdovej dál na západ, (cestou otevřená budka na pobřeží)  městečko Hólmavík (hólma= ostůvky, vík=záliv). Dál po 61 do Isafjodur. Cestou tuleni. Závěr cesty vzduchem možná jen 50 km, přes cca 6 fjordů cca 150 km. (No asi přeháním, ale cesta kolem fjordů vzdálenosti hodně prodlužuje)

13. Den
Výlet lodí do místa Hornbjarg cca 3 hodiny, pěší výlet cca 4 hodiny přes mysy 1 2 a zpět.

14. Den
Tak teď to bude pro mě trochu těžší popsat, ale jedeme dolu 60, zastávky v Dingeyri, dál do Flókalundur. Dál do Gilsgjordur. Přes Búdarladur na poloostrov Snæfellsnes na jehož západním cípu je sopka Snaefellsjokull. Městečko Grundarfjodur, před Olafsvíkem vnitrozemím do Búdavíku, kostel, a ubytko v Hellnaru. Večerní procházka přes útesy 1 2 3 4 do Arnarstapi.

15. Den
Kolem cípu poloostova do Rífu a vnitrzemím kolem sopky Snaefellsjokull 1 446m (proslavena knihou Křesťanství pod leovcem a pro nás známější Verneovkou „Cesta do středu země“). Ze sopky nevidíme nic, zase je schovaná v mracích. Znovu kostelík v Búdavíku. Dál do Borgarnes . Zpět na sever po 10 k odbočce na 518. Geotermální teplárna, prameny, autobus Slovenských turistů. Hraunfossar, vodopády netečou z říčky ale z pod země, příběh o malých dětech co to chtěli přebrodit o Vánocích  a utopili se a matka z preventivních důvodů pak římsu zbourala, … . ..  Dál po 518 
jeskyně 1 bez průvodce, ale končíme u zamčené mříže. Dál to zkoušíme kolem Húsafellu po 550 přes hory a kolem ledovců Langjokull a menšího Dorsijókull. Minuly jsme poslední pumpu na cestě v Húsafellu a po cca 5-ti km s obrovskou spotřebou váháme, zda pokračovat nebo se vracet. Cesta je docela děsná, počasí lehce depresivní, mraky a déšť a nevíme jak se nám pojede dál. David to propočítává, já řídím, a Ivča optimista bez důvodu říká, že to zvládneme. Tak tedy dál, ale rychleji, nějak to přeskáčeme. Silnice se mění na 52, lepší silnice, míň písmenek a dojíždíme do Dingyvellir, viz první den, cesta se uzavírá a s rezervou benzínu dojíždíme až do Reykjavíku na ubytko.

16. Den
Scénář dojed s rezervou a nechat si den před odletem je na jistotu, viz včerejší nejistý dojezd, ale teď máme celý den, letíme až po půlnoci, takže ho nějak vyplníme. Takže max čas check out, cca 11:00, procházka již prošlým Reykjavíkem. Letíme v 00:30 tak jedeme na vynechané, pro turisty povinné, Bláa Lónid – Modrá laguna. Hodně autobusů, dovnitř nejdeme, viděli jsme asi zajímavější modré lagunky. Objíždíme severozápadní výčnělek kolem Keflavíku, tedy i letiště. Grindavík, maják Reyjanesviti, Gardúr, … Letiště kolem 20:00, finále MS ve fotbale Bralízie a domů.

00. Den
Přes Dánsko, Praha a vlakem do Pardubic, cca 13:00 doma.

M.

GPS

Tracky

Jiný pohled a zdokumentování cesty. Cesta není zaznamenaná celá, jen vybrané úseky – výlety. Fotky neaspirují na nějaké top, jsou foceny jen pro dokumentaci cesty. Bohužel je nějaký problém s rychlostí na serveru a-trip.com , a tak jsem musel cesty rozdělit. Součástí jsou výškové a rychlostní profily. V textu odkazy GPS
Zde souhrn.

GPS záznam cest

1 den GPS Reykjavík a okruh kolem, tedy Þingvellir, Geysir a Gollfos (myslím že tomu říkají zlatý trojúhelník)
2 den GPS 
3 den
GPS 
4 den
GPS 
5 den
GPS  
6 den
GPS 
8 den
GPS 
9 den
GPS 
10 den
GPS 
11 den
GPS 
12 den
GPS 
13 den
GPS 
14 den
GPS 
15 den
GPS 

kompet data 
GPS 

Videa

Jen krátké připomínky, všude v textu označeno takto
So right a zde souhrn.

So right Vodopády
So right Čoudíci a gejzíry
So right Brodění a Landmannalaugar
So right Utesy a svatba
So right Ledovec
So right Výlet za papachulky
So right Pší, zase
So right Výlet na sever, útesy
So right Cesta přes hory

zpět